Zakázal lekár vášmu drobcovi okrem lepku tiež mlieko? Aj keď máte pocit, že nebude môcť papať takmer nič, nebojte sa! Nie je to také zlé, ako to vyzerá. Prezradím vám, prečo je dôležité vylúčiť mlieko na začiatku bezlepkovej diéty, i čím ho nahradiť. Hlavu hore, všetko bude fajn.

Keď som po 1. krát začala písať zoznam bezlepkových potravín, zostala som v nemom úžase. Predo mnou bolo množstvo skupín, kódov a názvov, ktoré mi nič nehovorili. Tak som hľadala na internete chlebík, ktorý je vraj najchutnejší. Cestoviny som objednala na ,,vlastnú päsť", no slečna ich jesť odmietla...

Vybrať letný tábor pre drobca nie je jednoduché. Ak musíte zohľadňovať diétne obmedzenia, je to ešte náročnejšie. Pozrite sa na rekreácie, v ktorých vášmu pokladu zabezpečia nie len množstvo zábavy, ale tiež plnohodnotnú stravu bez lepku.

Skôr, ako som začala piecť bezlepkovo, vystačila som si s 3 druhmi múk: hladkou, polohrubou a hrubou. Dnes mám múčnych zmesí v poličke asi 8. Pečenie s bezlepkovými múkami je náročnejšie. Aby som si to skomplikovala ešte viac, začala som pokukávať po múkach jednodruhových. Pozrime sa teda spolu na to, aké múky na trhu nájdeme a ktoré sú na čo...

Stalo sa vám, že keď ste sa čašníka spýtali či je jedlo naozaj bez lepku, otrávene na vás zazrel? Vybrali ste si na trávenie dovolenky hotel, lebo vás recepčná 100 % ubezpečila, že bezlepková strava u nich nie je problém a na raňajky vám priniesli bezlepkový chlieb v košíku s lepkovým? Nedostatočná osveta v zariadeniach pripravujúcich stravu je pre...

Hľadali ste niekedy na fórach odpoveď na otázku, či môžu celiatici používať kozmetiku s obsahom lepku? Ja áno. Názory sa značne líšili. Väčšinou ale prevládalo presvedčenie, že nemôžu, lebo lepok sa môže dostať cez pokožku do krvi. Aká je pravda?

Trápi vášho drobca bruško, tak ste sa rozhodli, že zo stravy vylúčite lepok? Napriek tomu, že to myslíte dobre, toto riešenie nemusí byť najsprávnejšie. Vysvetlím vám prečo.

Viete, že celiakia a alergia na lepok sú dve odlišné diagnózy? Tiež som to nevedela, pokiaľ dcérke nediagnostikovali celiakiu. Ak vás zaujíma, čím sa tieto dve ochorenia odlišujú, čítajte ďalej.

Bezlepková diéta nezahŕňa iba bezlepkové potraviny, ale tiež informácie o správnej príprave a servírovaní pokrmov. Keď som s bezlepkovým varením začínala, cítila som sa stratená. Netušila som, na čo všetko si mám dať pozor. Dnes to už viem. Prečítajte si ako upraviť kuchyňu tak, aby sa stala bezpečnou pre celiatika a nerobte rovnaké chyby ako ja.

Celiakia je sprevádzaná zákazmi a pravidlami. Niekedy nemusí byť jednoduché sa v novom systéme zorientovať. A niekedy sa stane, že máte pocit, že už to všetko viete, no niečo vás zaskočí. Mojou stopkou bol ocot. V jednej diskusii žienky rozoberali, ktorý ocot celiatici môžu a ktorý nie. A ja som mala pocit, že som na začiatku a neovládam základné...

Teším sa na vás aj na Facebooku:  https://www.facebook.com/pg/bezglutenik


Informácie na stránke www.bezglutenik.com majú informatívny charakter. Ich cieľom je pomôcť rodičom malých celiatikov zorientovať sa v problematike. Sú získané z tlačených i internetových odborných zdrojov, no nie sú konzultované s odborníkmi. Autor nenesie zodpovednosť za správnosť a používanie informácií.