8 druhov múk, s ktorými sa bezlepkové pečenie vždy vydarí

28.12.2018

Nakúpili ste si bezlepkové múky, našli ste recepty, dodržali ste gramáž aj dobu pečenia. Napriek tomu vaše pečivo skončilo v smetnom koši. Dôverne to poznám. Prvý kysnutý koláč nezjedol ani náš pes. Časom som však prišla na to, že nie je múka ako múka a že naozaj ,,univerzálna" múčna zmes neexistuje. Pozrime sa spolu na 8 kategórií bezlepkových múčnych zmesí, z ktorých sa vám podarí upiecť to, čo ste plánovali.

Základom je dobrý recept a dobrá múka. Pochopila som, že:

  1. recept, v ktorom je medzi surovinami uvedená položka ,,bezlepková múka" (bez konkrétneho názvu a značky) nie je dobrý recept
  2. žiadna univerzálna bezlepková zmes nie je naozaj univerzálna a nie je z nej možné pripraviť zároveň chlieb, bábovku a cestoviny.

Múdri ľudia sa vraj učia z chýb iných. Mne sa to nepodarilo. No podarilo sa mi vytvoriť zoznam, vďaka ktorému upečiete palacinky, ktoré budú zjedené skôr, ako ich stihnete naplniť.

Zoznam bezlepkových múčnych zmesí rozdelených podľa druhu použitia:

  1. Chleby a pečivo: Mix B (Schär), Mix B (Schär), Mix It Dunkel (Schär), Mix It (Schär), PROMIX-CH (Novalim), PROMIX-CH špecial (Novalim), PROMIX Beta (Novalim), PROMIX-T  (Novalim), PROMIX-UNI  (Novalim), PROMIX-UNI KOMFORT  (Novalim), Bread mix dark (LIANA), Bread mix white (LIANA)

  2. Kysnuté koláče: Bakery mix (LIANA), JIZERKA bezlepková zmes ZELENÁ (Jizerské pekárny)

  3. Knedle a parené buchty: PROMIX-PK (Novalim), PROMIX Alfa (Novalim), MIX B (Schär)

  4. Piškóty a korpusy: Farina (Schär), Mix C Pâtisserie (Schär), PROMIX-PK (Novalim), PROMIX-PK špecial (Novalim),Cake Mix (LIANA)

  5. Palacinky: Farina (Schär)

  6. Pizza, drobné pečivo, lístkové cesto: PROMIX Alfa (Novalim), PROMIX Beta (Novalim)

  7. Cestoviny a halušky: Farina (Schär), Mix B (Schar), Universal mix (LIANA)

  8. Zahusťovanie a zásmažky: PROMIX-PK (Novalim), PROMIX-PK špecial (Novalim), PROMIX-UNI, Farina (Schär), JIZERKA bezlepková zmes ZELENÁ (Jizerské pekárny), Universal mix (LIANA)

Osobne preferujem múky značky Schär a Liana. Práve múky Liana sú momentálne mojou srdcovkou. Ak som ohľadom ostatných múčnych zmesí uviedla nepresné údaje, čerpala som z internetu, budem rada, ak ma na to upozorníte prostredníctvom komentára pod článkom. Ďakujem :).

Prečítajte si tiež článok: ,,Pozor! Aj v bezlepkových múčnych zmesiach môžete nájsť alergény", popisujúci jednotlivé bezlepkové múky s dôrazom na alergény, ktoré obsahujú.