Aké bezlepkové potraviny si mám dať u lekára predpísať?

24.07.2019

Keď som po 1. krát začala písať zoznam bezlepkových potravín, zostala som v nemom úžase. Predo mnou bolo množstvo skupín, kódov a názvov, ktoré mi nič nehovorili. Tak som hľadala na internete chlebík, ktorý je vraj najchutnejší. Cestoviny som objednala na ,,vlastnú päsť", no slečna ich jesť odmietla...

Viem, že každému chutí niečo iné. Ale keď s diétou iba začínate, hľadáte, tápete a netušíte čo dať lekárovi predpísať,  tak vám možno článok príde vhod. Zostavila som ho z dcérkynho najobľúbenejšieho pečiva a cestovín a pridala som múčne zmesi, s ktorými sa najlepšie pracuje mne. Snáď vám aspoň trošku pomôže.

Bezlepkový chlieb a pečivo


Našej žabe najviac chutí chlieb Maestro Classic (kód: 0940). Ak máte radi viaczrnné chlebíky so semienkami, určite si obľúbite tiež Maestro Cereale (kód: 0941) a tmavý Maestro Vital (kód: 0939).

Predpísať si môžete dať tiež žemle Panini Hamburger (kód: D0875), či sladké žemle Bon Matin (kód: D0293). Majú mäkkú kôrku a sú skvelé k šálke kakaa. Spoločnosť Schär ponúka tiež sladký chlieb Pain Brioché, ten však nie je na lekársky predpis.

Bezlepkové cestoviny


Momentálne má dcérka najobľúbenejšie kukuričné cestoviny Felicia Conchigliette (kód: D0632), ktoré je so všetkým a ku všetkému. Okrem mušličiek sú na lekársky predpis tiež kukuričné cestoviny Felicia Fusilli: vrtuľky (kód: D0633), Felicia Penne Rigate: trubičky (kód: D0634) a Felicia Spaghetti (kód: D0635). Spoločnosť Molino Andrani vyrába okrem nich aj ryžové cestoviny s názvom:
 • bio ryžové cestoviny Felicia Fusilli tricolore (kód: D0686)
 • felicia Bio celozrnné ryžové fusilli (kód: D0771),

ktoré sú veľmi chutné. Fajn sú i cestoviny od spoločnosti Schär:

 • spaghetti (kód: D0662),
 • penne (kód: D0663),
 • fusilli (kód: D0664).


Bezlepkové múčne zmesi

 Najčastejšie používam tieto:

 • Farina (kód: D1072) - je výborná na prípravu palaciniek, zahustenie polievok či omáčok. Upečiete z nej tiež chutnú piškótu či tortový korpus.
 • Mix B (kód: D0298) - je skvelá na prípravu chleba a pečiva, hoci odkedy obsahuje hrachovú múku, pečivo je drobivejšie. Pripravíte z nej tiež parenú knedľu alebo chutné halušky k perkeltu a do polievky.
 • Bakery mix (kód: D0973) - dlho mi trvalo, kým som upiekla naozaj chutný bezlepkový kysnutý koláč. S touto múkou sa mi to podarí vždy, či už sú to parené buchty, kysnuté záviny alebo osie hniezda. Na prípravu sladkého kysnutého cesta je najlepšia.
 • Cake mix (D:0976) - je jednotka na tortové korpusy, piškótové rolády, muffiny či brownies. Kým som ju nepoznala, piekla som z Fariny. Teraz na nekysnuté koláče a zákusky používam iba Cake mix. Palacinky však stále robím radšej z Fariny.
 • Jizerka Zelená (kód: D0685) - mi vyhovuje pri pečení drobného suchého pečiva (linecké koláčiky, medovníky, vanilkové rožky) a keksov. Rovnako, ako s Farinou,  ňou môžete zahustiť napr. prívarok.
 • Fine Mix (kód: D0977) - je zmes na prípravu perníkov a medovníkov. Je drahšia, no občas ju použijem, lebo perník je z nej naozaj výborný.

Strúhanka a krupica

Osobne mi viac vyhovuje strúhanka Paniermehl - breadcrumbs (kód: D0658). Má krajšiu farbu, lepšiu štruktúru a aj chuťovo je lepšia.

Krupica je na predpis iba jediná: Krupica bezlepková (kód: D0175). Našej slečne z nej pripravujem krupičnú kašu do škôlky a vždy ju spapá všetku.