Ako som zvíťazila nad bezlepkovým kváskom

11.01.2021

Pred pár mesiacmi, keď bolo kváskovanie obrovským hitom a pečivo z kvásku zaplavovalo sociálne siete, rozhodla som sa, že to skúsim tiež.

Od začiatku som mala pred kváskom rešpekt. Prečítala som si kopec receptov a rád, prezrela som si videá. Napriek tomu prvý kvások zaplesnil, druhý nenarástol, tretí narástol a nezaplesnil. Rozkvas z neho však nenakysol. Hľadala som teda, kde sa stala chyba.

Okrem iného som sa dočítala, že kvások má mať meno :D. Tak sme mu s drobcami meno vymysleli. Mali sme Hermionu i Marshala. Obaja skončili v odpade. Posledný sme nazvali Dumbledor a div sa svet, kvások nám stále býva v chladničke :). Myslím si však, že viac ako meno zafungovala metóda ,,pokus-omyl", výber správnej múky a pozorovanie kvásku".

Pri prvých pokusoch som postupovala podľa receptov. Pri poslednom som si povedala, že ak sa to zasa nepodarí, vzdávam sa. A tak som 2 polievkové lyžice múky nasypala do zaváracieho pohára, pridala som 4 lyžice vody a miešala kým nevzniklo husté cesto. Prikryla som ho vrchnákom (neuzatvorila, iba voľne položila) a postavila na kuchynský stôl.

Ráno a večer som ho dokrmovala 1 polievkovou lyžicou múky a 2-3 lyžicami vody. Po niekoľkých dňoch, keď mali bublinky v kvásku niekoľko milimetrov, som pohár uzatvorila a vložila do chladničky. Následne som každé 2 až 3 dni pridala múku a vodu nechala som kvások 24 hodín v chladničke pootvorený. Pred pečením som niekoľko lyžíc odobrala do rozkvasu a kvások som opäť dokŕmila.

Moje tipy :)

  • Osobne sa mi najviac osvedčila múka Mix Bread od Schär. No vhodná je ryžová, či Bread mix white od Liany.
  • Dcérka sa zamilovala do škoricového chlebíka, kakaovo-hrozienkového chlebíka a do langošov, ktoré sú naozaj geniálne.
  • Či sa mi rozkvas podaril kontrolujem tak, že do pohára s vodou vložím kúsok rozkvasu. Ak pláva na hladine, pripravím z neho cesto