Alergia na mliečnu bielkovinu

25.08.2020
Mlieko a mliečne produkty sú súčasťou každodenného jedálnička mnohých z nás.  Ak však spôsobujú zdravotné problémy je dôležité vedieť, že laktózová intolerancia a alergia na mlieko sú dve odlišné diagnózy. Kým pri intolerancii na laktózu organizmus nedokáže štiepiť mliečny cukor, pri alergii na mlieko sa tvoria špecifické protilátky proti mliečnej bielkovine.

Čo je alergia na mlieko?

Alergia na mlieko patrí medzi najčastejšie sa vyskytujúce potravinové alergie. Môžeme ju popísať ako nezvyčajnú a nežiaducu reakciu imunitného systému na bielkovinu kravského mlieka (BKM).

Najčastejšie sa vyskytuje u dojčiat (do 1 roka), pričom prvé príznaky sa  môžu objaviť už u novorodencov. Dôvodom je mliečna bielkovina, ktorá zo stravy maminy prechádza do materského mlieka. Rizikovým obdobím je tiež obdobie zavádzania mliečnych príkrmov. Rovnako, ak vy, alebo otecko trpíte nejakou alergiou, možnosť výskytu potravinovej alergie u dieťatka je vyššia.

Nemusíte však mať strach. Ak sa u vášho drobca alergia na BKM potvrdí, s najväčšou pravdepodobnosťou z nej vyrastie skôr, ako nastúpi do školy. Ak Vám však alergiu diagnostikovali v dospelosti, zrejme sa jej už nezbavíte. Táto diagnóza je však v dospelosti výnimočná a trápi približne 0,5 % Slovákov.

Aké sú prejavy alergie na kravskú bielkovinu?

Príznaky sa zväčša prejavia v priebehu 2 až 72 hodín. Môžeme ich rozdeliť do viacerých skupín, pričom k typickým ťažkostiam patria:

 1. tráviace problémy: nafukovanie, bolesť brucha, hnačka alebo zápcha, zvracanie, poruchy vstrebávania živín, stolica s prímesou krvi či hlienov, odmietanie potravy (u menších detí),
 2. kožné problémy: žihľavka, ekzémy, opuch tváre,
 3. respiračné problémy: akútna a chronická nádcha, astmatické prejavy, chronický kašeľ, opakované zápaly mandlí ,
 4. ďalšie ťažkosti: chudokrvnosť, nervozita a mrzutosť, bolesti hlavy, afty, poruchy rastu a neprospievanie (u detí).

Ako sa diagnostikuje?

Ak sa váš drobec po skonzumovaní mliečneho pokrmu opakovane necítite dobre, prvá cesta by mala viesť k detskému lekárovi. Ten na základe príznakov a rodinnej anamnézy (alergické prejavy u najbližších príbuzných) môže odobrať krv na laboratórne stanovenie špecifických protilátok IgE proti bielkovine kravského mlieka. V prípade pozitívneho výsledku vás odošle imunoalergológovi (ktorý môže vykonať kožný test mliečnou bielkovinou) a gastroenterológovi.

Pozn.: krvné testy u najmenších detí nemusia byť dostatočne spoľahlivé

Hlavne u drobcov je efektívnou diagnostickou metódou eliminačno-expozičný test.  Ten spočíva v tom, že dieťatku na niekoľko týždňov z jedálnička vylúčite mlieko a mliečne výrobky. Ak prejavy ustúpia, no po opätovnom skonzumovaní mliečneho výrobku (na odporúčanie lekára) sa objavia znova, jedná sa o alergiu na mliečnu bielkovinu.

Tip: počas diéty čítajte zloženie všetkých potravín. Mliečne bielkoviny (označované tiež ako kazeín) sú súčasťou takmer všetkých potravín.

Liečba alergie na mliečnu bielkovinu

Najjednoduchšou a najúčinnejšou liečbou (podobne ako pri celiakii) je diéta. Zo stravy je nutné vylúčiť mlieko a všetky potraviny obsahujúce mliečne zložky:
 • kravské mlieko (vrátane sušeného a kondenzovaného),
 • syry, jogurty, tvaroh, smotanu, kyslomliečne výrobky, maslo...

Mlieko však môžeme nájsť tiež v:

 • údeninách (šunka, salámy, párky...),
 • sladkostiach (keksíky, čokolády, napolitánky, cukríky, piškóty) a zmrzlinách,
 • instantných výrobkoch a dochucovadlách,
 • pečive, kysnutých koláčoch, zákuskoch a dezertoch (creme brulee, čokoládová pena, panna cotta),
 • energetických tyčinkách, bezlepkových potravinách.


Ak trpí alergiou vaše bábätko:

 • obmedzte alebo úplne vylúčte potraviny obsahujúce mlieko, kým dojčíte,
 • podávajte dieťatku dojčenské mlieko, v ktorom je mliečna bielkovina úplne naštiepená (hydrolyzovaná). V prípade, že drobčekovi prekáža aj rozštiepená mliečna bielkovina, siahnite po  výžive pre dojčatá obsahujúcej čistú aminokyselinovú zmes bez obsahu bielkovín (lekár vám poradí, ktorá je pre vaše zlatíčko vhodná).

Dôležité fakty o alergii na mliečnu bielkovinu

 1. Nenahrádzajte kravské mlieko sójovým, kozím ani ovčím. Sója je silný alergén, ktorý môže vyvolať skríženú alergiu (protilátky vytvorené proti mliečnej bielkovine, reagujú tiež so sójovou bielkovinou). Napriek tomu, že podľa niektorých názorov sú kozie a ovčie mlieko povolené, štúdie potvrdzujú, že u alergikov zvyšujú riziko rozvoja skríženej alergie. Siahnite radšej po rastlinných mliekach (tie sú často obohatené vitamínmi)
 2. Hoci v prípade laktózovej intolerancie sú kyslomliečne produkty dovolené, v prípade alergie na mliečnu bielkovinu sa im musíte vyhnúť
 3. V dôsledku bezmliečnej diéty môže hladina vápnika vo vašom organizme poklesnúť. Vápnik si môžete doplniť z prírodných zdrojov, ktorými sú:
 • zelenina (hrášok, brokolica, špenát, kapusta, kel, tekvica),
 • ovocie (marhule, hrušky, hrozno, mandle, figy),
 • orechy, mak, sezamové a slnečnicové semienka,
 • pohanka, strukoviny, ovsené vločky, ryby i vaječný žĺtok.