Bezlepková diéta sa stala módnym trendom. Čo si o tom myslia odborníci?

15.01.2019

Stalo sa vám, že keď ste sa čašníka spýtali či je jedlo naozaj bez lepku, otrávene na vás zazrel? Vybrali ste si na trávenie dovolenky hotel, lebo vás recepčná 100 % ubezpečila, že bezlepková strava u nich nie je problém a na raňajky vám priniesli bezlepkový chlieb v košíku s lepkovým?  Nedostatočná osveta v zariadeniach pripravujúcich stravu je pre celiatikov stále realitou.

Okrem slabo zaškoleného personálu sú však súčasťou problému i ,,módny celiatici". Bezlepková diéta je trendom, ktorý má čoraz viac obľúbencov. Ako to však je s bezlepkovou diétou u zdravých ľudí naozaj?

Bezlepkové potraviny sa stali biznisom

Ošiaľ bezlepkového stravovania u zdravých osôb začal v USA a pomerne rýchlo sa rozšíril aj do Európy. ,,Lepok začal byť vnímaný rovnako negatívne, ako boli chápané sacharidy v prvom desaťročí tohto storočia, či tuky na konci minulého" uviedol časopis Time.

Dopyt po bezlepkových potravinách sa zvýšil. Potraviny, ktoré vznikli ako jediný účinný spôsob liečby celiakie, sa stali podstatou módneho trendu. Výrobcovia zareagovali na vzniknutú situáciu veľmi pružne a tak sa bezlepkový trh s potravinami rýchlo rozrástol.

Ste zdravý a držíte bezlepkovú diétu?

Určite ste si všimli, že bezlepkovým stravovaním sa chváli nejedna svetové celebrita. Scarlett Johansson, Gwyneth Paltrow či Victoria Beckham považujú stravu bez lepku za zdravý spôsob ako schudnúť, cítiť sa lepšie a byť plný energie. Odborníci ale upozorňujú, že každý organizmus je iný. Ak osoby, ktoré nemajú zdravotné ťažkosti súvisiace s lepkom glutén konzumovať prestanú, môže jeho vysadenie zo stravy fungovať na princípe placeba (zdravotný stav sa krátkodobo zlepší, no reálny problém sa nevyrieši).

Rôzne štúdie a výskumy navyše dokázali, že dodržiavanie bezlepkovej diéty osobami bez zdravotnej indikácie, môže mať aj svoje úskalia:

  • zdravotne neindikovaná bezlepková diéta môže mať za následok  vznik lepkovej intolerancie (po jej ukončení a opätovnom zaradení lepku do stravy),
  • bezlepková strava je drahšia. Okrem toho, že za nákup zaplatíte viac, predĺži sa aj čas, ktorý strávite v potravinách (pri čítaní zloženia jednotlivých potravín),
  • dodržiavanie prísnej bezlepkovej diéty vám môže skomplikovať spoločenský život. Väčšina kaviarní, reštaurácií či hotelov v súčasnosti ešte nedokáže zabezpečiť bezlepkovú stravu bez kontaminácie (napriek tomu, že tvrdia opak),
  • bezlepková strava je chudobnejšia na vlákninu, minerály (železo, zinok) a vitamíny (skupiny B),
  • nižší obsah celozrnných potravín pri bezgluténovej diéte môže mať za následok zvýšené riziko ochorení srdca a ciev.  Vyššia náchylnosť na kardiovaskulárne ochorenia vyplýva zo štúdie, uskutočnenej Harvardskou lekárskou fakultou v Bostone,
  • mnoho celebrít nás presviedča, že schudli vďaka strave bez lepku. Je však dôležité vedieť, že priemyselne vyrábané bezlepkové potraviny majú vysoký glykemický index aj vysoký obsah tuku (chlieb z bielej bezlepkovej múky obsahuje 3x viac tuku ako pšeničný chlieb),

Z mnohých výskumov vyplýva, že pre zdravých ľudí nepredstavuje lepok žiadne riziko. Aj to je dôvod prečo vedci a odborníci z Harvardu a Kolumbiskej univerzity vyjadrujú názor, že osobám, ktorým lepok nespôsobuje problémy, sa bezlepková strava neodporúča.

Rozhodli ste sa napriek tomu lepkovú stravu nekonzumovať? Pri výbere potravín dbajte na tie s s vysokým obsahom vlákniny, minerálov a vitamínov.  Iba správne nastavená a vyvážená bezlepková strava nepredstavuje riziko.

Pozn.: Ak trpíte tráviacimi (gastrointestinálnymi) ťažkosťami, určite by ste nemali lepok vysadzovať pred návštevou lekára. Konzumácia bezlepkovej stravy pred diagnostikou ochorenia môže mať za následok falošné výsledky testov a nesprávne určenie diagnózy. Ak ste celiatik: