Bezlepková kuchyňa nie je veda!

04.02.2019

Bezlepková diéta nezahŕňa iba bezlepkové potraviny, ale tiež informácie o správnej príprave a servírovaní pokrmov. Keď som s bezlepkovým varením začínala, cítila som sa stratená. Netušila som, na čo všetko si mám dať pozor. Dnes to už viem. Prečítajte si ako upraviť kuchyňu tak, aby sa stala bezpečnou pre celiatika a nerobte rovnaké chyby ako ja.

Ochráňte bezlepkové potraviny pred kontamináciou

Omrvinky nájdeme na stole po každých raňajkách. Že môžu prilákať mravce vieme všetci. Horšie je, že sú nebezpečné pre celiatika. Preto pred nákupom bezlepkových potravín odstráňte lepkové omrvinky a zrnká múky zo stola, ale tiež z rohov potravinovej skrine, zásuviek s potravinami a z kuchynských spotrebičov.

Bezlepkovým potravinám vyhraďte vlastnú skrinku či poličku. Bezlepkové cestoviny a múky skladujte v originálnych obaloch, alebo v uzatvárateľných dózach (musia byť na prvý pohľad výrazne odlišné od lepkových potravín).

Pripravte jedlo, ktoré je naozaj bezlepkové

Pri príprave bezlepkových pokrmov myslite na nasledujúce:

  • Bezlepkové potraviny klaďte iba na povrchy a pracovné plochy, ktoré nie sú znečistené lepkom.
  • Bezlepkový chlieb skladujte samostatne. Či už použijete nový chlebník alebo chlieb uložíte do zásuvky v mrazničke (určenej pre bezlepkové potraviny), nikdy ho neskladujte s klasickým pečivom.
  • Máte radi hrianky? Nemusíte sa ich vzdať! Iba vymeňte hriankovač za nový a používajte ho iba na bezlepkové pečivo. 
  • Mnohí celiatici používajú na pečenie chleba, či prípravu cesta domácu pekárničku. Je výborným pomocníkom, no mali by ste ju používať iba s bezlepkovými surovinami. V priestore pod miešadlom sa môžu usádzať zvyšky cesta, ktoré sa odstraňujú veľmi ťažko.
  • Hubky na riad a drôtenky pravidelne čistite a vymieňajte, aby v nich neostávali nečistoty obsahujúce lepok. Kuchynské utierky používajte papierové. V prípade látkovej kuchynskej utierky buďte opatrný, aby ste ju neznečistili lepkom.
  • Je samozrejmosť, že si pred prípravou jedla umyjete ruky. Ak ste však chytali potraviny s obsahom gluténu, tiež si ruky poriadne umyte predtým, ako sa dáte do prípravy bezlepkového pokrmu.
  • Nenechajte sa zmiasť ani pri príprave koláča. Chystáte naraz lepkové a bezlepkové cesto?  Nepomýľte sa! Mixér, s ktorým ste miešali klasické cesto do bezlepkového nepatrí.

Varíme a pečieme

Keď varíte bezlepkovo, neznamená to, že musíte vymeniť všetko kuchynské náradie. Plechy a pekáče vyložte papierom na pečenie alebo alobalom. Silikónové a nerezové pomôcky vám poslúžia naďalej, keďže ich údržba je veľmi jednoduchá. Problémom sú drevené pomôcky (varechy, obracačky) a drevená doska na vaľkanie cesta. V prasklinách a medzerách sa môžu nachádzať zvyšky lepku, ktoré by mohli pokrm kontaminovať. Rozlúčiť by ste sa mali tiež s prasknutými a poškodenými hrncami a taniermi.

Ste zvyknutá na drevené kuchynské náčinie a plastové a silikónové varechy sa vám nepozdávajú? Nevadí. Zostaňte verná dreveným. Kúpte si však nové a používajte ich iba na bezlepkové varenie


Vyprážané jedlo nie je zdravé, no je chutné. Ak pripravujete bezlepkové pokrmy, vždy ich smažte ako prvé. Najskôr upečte bezlepkové palacinky, vypražte bezlepkové rezne, usmažte bezlepkové langoše. Bezlepkové a lepkové potraviny na panvici nikdy nepripravujte naraz. Ak používate fritézu, na bezlepkové potraviny by ste mali mať samostatnú. Pri pečení v rúre umiestnite pekáč s bezlepkovým jedlom nad lepkový.

Bezlepkové cestoviny varte vždy oddelene od lepkových. Je vhodné, ak ich zlejete ako prvé. Keď sa vám to nepodarí (varia sa dlhšie ako klasické), vyhraďte sitko iba pre bezlepkové cestoviny.

Servírujeme, dobrú chuť!

Pri servírovaní pečiva myslite na to, že bezlepkové a lepkové pečivo nesmie byť spolu v jednom košíku. Celiatik by mal mať tiež vlastnú dosku, na ktorej si pečivo pokrája.

Maslo, nátierky, med, džem či horčica sú potraviny, ktoré používajú všetci členovia domácnosti.  Naučte ich, že je dôležité,  aby sa omrvinky z nožíka na natieranie nedostali do spoločnej potraviny. Používajte vždy čistý nôž alebo kupujte potraviny dvojmo. My máme dcérkyne maslo a džem označené srdiečkovou nálepkou.

Všetky začiatky sú ťažké. S bezlepkovým varením to nie je inak. Možno sa vám to teraz zdá ako alchýmia. Časom sa do toho dostanete a ani si neuvedomíte, že varíte inak. Zatiaľ si pamätajte, že každý má občas zlý deň a že všetci občas robíme chyby. Bude lepšie.