Bezlepkový kysnutý koláč

02.11.2018

Keď som s bezlepkovým pečením začínala všemožne som sa snažila upiecť bezlepkový kysnutý koláč, ktorý chutí ako lepkový. Časom som pochopila, že je to nemožné. Aspoň ja som to zatiaľ nedokázala. No našla som recepty na bezlepkové cestá, ktoré chutia porovnateľne. Verím, že koláče z nich si obľúbite tiež.


Základné bezlepkové kysnuté cesto I

  • 300 g bezlepkovej múčnej zmesi Bakery mix Liana
  • 50 g cukru
  • 1 vajce    
  • 250 ml teplej vody     
  • 1 sušené droždie  
  • 50 g masla (roztopeného)                                                                                                                                   

Cesto najčastejšie pripravujem v pekárničke na chlieb. Mokré suroviny nalejem ako prvé. Potom prisypem bezlepkovú múku, cukor a sušené droždie. Nakoniec pridám štipku soli. Nastavím program na prípravu cesta a nechám pekárničku pracovať 30 minút.Cesto samozrejme môžete spracovať aj ručne alebo mixerom. Vtedy však odporúčam použiť čerstvé droždie a pripraviť si kvások.

Cesto potom spracujem do želaného tvaru (závin, osie hniezda, buchty...) a nechám 20 minút kysnúť na doske alebo v rúre (nastavenej na 50 stupňov). Po vykysnutí pečiem koláč 15 až 25 minút pri 200 stupňoch. 

Či na prípravu cesta použijete pekárničku, elektrický mixér alebo vlastné ruky výsledok bude rovnako chutný

Uvedený recept s podrobným postupom pre ručnú prípravu cesta nájdete na obale bezlepkovej zmesi Bakery mix.


Základné bezlepkové kysnuté cesto II


500 g bezlepkovej múky Jizerka
250 ml mlieka
100 g cukru
1 dcl oleja
1 sušené droždie
1 vajce

Postup je rovnaký ako v prípade prvého cesta. Do pekárničky pridám najskôr mokré, potom sypké suroviny. Nastavím program ,,Príprava cesta", ktorý nechám pracovať 30 minút. Následne z cesta pripravím koláč, ktorý nechám kysnúť 20 minúť a pečiem pri 180 stupňoch 20 až 25 minút.