Bezlepkový chlieb s Psylliom

24.10.2018

V súčasnosti je na trhu veľký výber bezlepkových chlebov. No iba ten, ktorý si upečiete doma vám rozvonia kuchyňu a zachrumká pri každom zahryznutí. Vyskúšajte najlepšie recepty na bezlepkový chlieb.

Výborný bezlepkový chlieb s Psylliom


  • 500 g múky Schär Mix B
  • 500 ml vody
  • 1 sušené droždie (alebo 15 dkg čerstvého)
  • 1 polievková lyžica Psyllia (kupujem v lekárni alebo v obchode so zdravou výživou)
  • 1 polievková lyžica cukru
  • 1 čajová lyžička soli
  • 1 polievková lyžica olivového oleja
  • 1 čajová lyžička rasce


Psyllium, alebo aj Skorocel indický, je rozpustná vláknina vhodná pri tráviacich ťažkostiach. Ak ju pridáte do bezlepkového pečiva zostane dlhšie vláčne.

Najskôr si pripravíme psyllium. Do 400 ml vlažnej vody pridáme jednu lyžicu suchej vlákniny a  necháme napučať 2 - 3 hodiny. Po chvíli sa vytvorí hmota podobná gélu, ktorú občas premiešame. 

Do misky nalejeme 100 ml vody, pridáme napučané psýllium, olej, múku, droždie, cukor, soľ a rascu. Vymiesime. Nádobu s cestom prekryjeme potravinou fóliu a necháme kysnúť 40 minút na teplom mieste, alebo v rúre pri teplote 40 stupňov. Fólia sa nesmie dotýkať cesta.

Vykysnuté cesto vyklopíme na pomúčenú dosku, rozvaľkáme ho na hrúbku asi 4 cm a poskladáme do tvaru obálky (rohy oproti sebe preložím dovnútra). Vytvarujeme bochník, ktorý preložíme do formy na srnčí chrbát (prípadne do ošatky), prekryjeme potravinovou fóliou a necháme kysnúť 30 minút.

Kým chlieb kysne, predhrejeme rúru na 230 stupňov a vložíme do nej dva plechy na pečenie:

  1. hore plytký, na ktorý preklopíme chlieb,
  2. dolu hlbší, do ktorého nalejeme studenú vodu. (Hlbší plech vkladám v rúre pod vrchný plytký plech).

Nakysnutý bochník vyklopíme na predhriatý horný plech a do spodného plechu nalejeme 100 až 150 ml vody, ktorá vytvorí paru. Po 10 minútach rúru pootvoríme, aby para vyprchala. Rúru stiahneme na 200 stupňov a chlieb pečieme zhruba 1 hodinu. Či je chlieb hotový zistíme ak po ňom poklepeme. Ak po zaklopaní vydáva bochník dutý zvonivý zvuk, chlieb je dopečený.

Výber bezlepkových múčnych zmesí je široký. Ak vás zaujíma, ktorá bezlepková múka je vhodná na prípravu chleba prečítajte si článok: ,,8 druhov múk, s ktorými sa bezlepkové pečenie vždy vydarí".