Celiakia a cukrovka 1. typu (1. časť)

31.12.2019

Keď dcérke diagnostikovali celiakiu, zvládala som to ťažko. Časom som pochopila, že bezlepková diéta nie je koniec sveta. Keď som spoznala maminku, ktorá má doma malého diabetika, uvedomila som si, že celiakia je oproti diabetu ,,čajíček".  Tieto ochorenia sa však často vyskytujú súčasne. Prečítajte si prečo je to tak a prečo sa celiakia u diabetikov rozvinie častejšie ako u zdravej populácie.

Ako súvisí celiakia s cukrovkou?


Celiakia a diabetes mellitus 1. typu sú auto-imunitné ochorenia vznikajúce na podobnom genetickom základe. Organizmus pri oboch ochoreniach vytvára protilátky proti vlastným orgánom. Pri celiakii je napádaná sliznica tenkého čreva. V prípade cukrovky 1. typu ničí imunitný systém beta bunky v podžalúdkovej žľaze.

Diabetes mellitus 1. typu je spôsobený auto-imunitným zápalom, v dôsledku ktorého sa betabunky v pankrease rozpadajú. Narušené bunky nedokážu tvoriť inzulín, preto je nutné ho organizmu dodávať. Cukrovka 1. typu je najčastejšie diagnostikovaná medzi 12. a 15. rokom života.

Medzi hlavné prejavy ochorenia patria:

 1. časté vylučovanie väčšieho množstva moču,
 2. nadmerný smäd,
 3. únava,
 4. zvýšená chuť do jedla,
 5. chudnutie,
 6. ketolátky v moči,
 7. diabetická ketoacidóza.

Ochorenie sa diagnostikuje na základe chronickej hyperglykémie, prítomnosti cukru a ketolátok v moči. Hyperglykémia  z kapilárnej krvi

 • nalačno vyššia ako 6,7 mmol/l (pri dvoch odberoch)
 • a v priebehu dňa vyššia ako 11 mmol/l

sú postačujúce na stanovenie diagnózy diabetes mellitus 1. typu.


Ako často sa vyskytuje?


Celiakia môže postihovať diabetikov 1. aj 2. typu. Pravdou však je, že častejšie sa vyskytuje práve v prípade diabetu vyvolaného autoimunitnou poruchou. Nadmerne aktívny imunitný systém často tvorí viac typov protilátok, ktoré útočia na rôzne orgány. Stanovenie viacerých autoimunitných ochorení u jedného pacienta preto nie je nezvyčajné.

Zo štúdií vyplýva, že u diabetikov  1. typu sa celiakia vyskytuje 10 až 30-násobne častejšie, ako u zdravej populácie, pričom postihuje 5 až 7 % diabetických pacientov.  9 z 10 diabetikov, u ktorých bola diagnostikovaná celiakia, však netrpí žiadnymi tráviacimi ťažkosťami. 

Ako sa celiakia u diabetikov prejavuje?


Prejavy celiakie u detských pacientov sú rovnaké, ako u pacientov, ktorí cukrovkou netrpia:

 • bolesti bruška,

 • nafúknuté bruško,

 • hnačka alebo zápcha,

 • nechutenstvo a chudnutie,

 • nedostatok železa a vitamínov D a K v krvi.

U dospelých diabetikov zväčša klasické tráviace ťažkosti  absentujú. Varovným signálom však môžu byť časté hypoglykémie, ktoré sú považované za dôležitý príznak celiakie u diabetikov.

Pozn.: Neznamená to však, že všetky hypoglykémie sú spôsobené celiakiou.

Prečo je diagnostika celiakie u diabetika dôležitá?


Klinické prejavy oboch ochorení sa môžu ovplyvňovať a neliečená celiakia môže mať za následok zhoršovanie kompenzácie cukrovky. Preto by lekári  mali brať do úvahy zvýšené riziko výskytu celiakie u cukrovkárov a pacientom trpiacim častými epizódami hypoglykémie by mali doporučiť vyšetrenie na celiakiu. Niektorí odborníci dokonca odporúčajú vyšetriť krv na protilátky proti lepku v prípade každého diabetika 1. typu, vrátane najbližších príbuzných.

Spoľahlivou diagnostikou celiakie a dodržiavaním prísnej bezlepkovej diéty môžu diabetici 1. typu predísť metabolickej nevyrovnanosti, ako i neurologickým a cievnym ťažkostiam. 

Zdroje:

https://dia.hnonline.sk/884168-diabetes-aj-celiakia-suvisia-s-imunitou

https://www.dovera.sk/lepsizivotscukrovkou/o-nas/novinky-o-cukrovke/135_celiakia-sa-rada-lepi-na-diabetikov

https://bezlepek.cz/2016/11/cukrovka-a-celiakie/

https://www.zdravie.sk/clanok/29586/celiakia-a-diabetes-mellitus-1-typu