Celiakia a neplodnosť

24.06.2020

Tušili ste, že celiakia môže byť tiež príčinou neplodnosti? Ak sa vám nedarí dlhšiu dobu otehotnieť, dôvodom môže byť neznášanlivosť lepku. Toto ochorenie nemusí byť sprevádzané tráviacimi problémami. Mnohokrát sú príznaky netypické, či dokonca žiadne. Ak k vám bocian nevie trafiť, dôvodom môže byť neodhalená celiakia.

Prečo neviem otehotnieť?

Mnohí lekári označujú celiakiu za chameleóna medzi chorobami. Často je totiž sprevádzaná symptómami, ktoré s ňou zdanlivo nesúvisia. Niekedy dokonca príznaky úplne chýbajú a lekár ju odhalí iba náhodou.

Z výskumov vyplynulo, že celosvetovo trpí neplodnosťou približne 610 000 žien. V českej republike bola celiakia diagnostikovaná u 4 % žien, ktorým sa nedarilo počať bábätko. Z americkej a talianskej štúdie zasa vyplynulo, že celiatičkám hrozí spontánny potrat 4-krát častejšie, ako ženám, ktoré celiakiou netrpia.

Preto ak sa o dieťatko pokúšate neúspešne, mali by ste zvážiť tiež vyšetrenie na celiakiu. Rovnako by ste sa mali nechať vyšetriť, ak ste o dieťatko počas tehotenstva prišli. Celiakia je totiž sprevádzaná zápalovým procesom v čreve, ktorý negatívne vplýva na imunitný systém. A práve dobre fungujúca imunita je veľmi dôležitá pri oplodnení vajíčka.

Neznamená to však, že ak ste celiatička, nepodarí sa vám otehotnieť!

Ak striktne dodržiavate diétu dlhšie ako 12 mesiacov, vaše črevo by už malo byť v poriadku. Celiakia teda na vašu plodnosť vplyv mať nebude a vy máte rovnakú šancu otehotnieť, ako keby ste bola zdravá.

Celiakia súvisí aj s mužskou neplodnosťou

Z viacerých analýz vyplynulo, že muži trpiaci nediagnostikovanou celiakiou môžu mať v dôsledku nevyrovnanej hladiny hormónov neštandardné či spomalené spermie. Preto majú  muži s neliečenou celiakiou problémy so splodeným potomka častejšie, ako zdravý.

Celiakia a tehotenstvo

Každá budúca mamička sa snaží, aby jej tehotenstvo prebiehalo bezproblémovo a aby sa mal drobček v brušku čo najlepšie. V prípade, že trpíte celiakiou je dodržiavanie prísnej bezlepkovej diéty počas tehotenstva mimoriadne dôležité.

Budúcim mamičkám, ktoré počas tehotenstva konzumujú lepkové potraviny hrozí, že sa ich dieťatko narodí predčasne, prípadne, že bude mať veľmi nízku pôrodnú hmotnosť. U celiatičiek, ktoré nedodržiavajú diétu, je tiež vyššie riziko potratu.

Neľakajte sa ani, ak Vám celiakiu zistili počas tehotenstva. Siahnite však po vyšších dávkach kyseliny listovej. Tá sa kvoli poškodenej sliznice čreva vstrebáva do organizmu horšie.

Zdroje:
  • https://www.vitalia.cz/clanky/celiakie-jako-pricina-neplodnosti-a-potratu/
  • https://www.zdravie.sk/clanok/50603/tehotenstvo-dojcenie-dietata-a-celiakia
  • https://www.bezlepku.sk/2014/07/08/celiakia/
  • https://zdravoteka.sk/choroby/celiakia/
  • https://zn.sk/choroby-celiaklia-lepok/

Pozn.: Informácie, ktoré čítate, majú informatívny charakter. Ich cieľom je pomôcť vám zorientovať sa v problematike. Sú získané z tlačených i internetových odborných zdrojov, no nie sú konzultované s odborníkmi.