Keď bezlepková diéta nefunguje...

28.08.2021

Dodržiavate bezlepkovú diétu, no ani po 6 mesiacoch sa necítite lepšie? Rovnaký problém trápi nejedného celiatika. Pozrime sa spolu na to, čo je dôvodom zlého zdravotného stavu a ako situáciu riešiť.

Lepok v potravinách

Podľa súčasnej legislatívy musia výrobcovia potravín alergén na obale zvýrazniť (farebne, tučným písmom...). Pravdou však je, že hlavne začiatky bezlepkového stravovania môžu byť mätúce. Lepok sa totiž častokrát objavuje v potravinách, na ktoré by sme ani nepomysleli (údeniny, mrazená zelenina, zmrzlina, koreniace zmesi...). Preto vždy pri nákupe kontrolujte zloženie potravín. Pokým sa tenké črevo uzdraví, vyhýbajte sa potravinám s označením: ,,môže obsahovať lepok". Tie sú pripravované v závodoch vyrábajúcich lepkové potraviny a tak môžu obsahovať určité množstvo gluténu. Niektorým celiatikom to neprekáža, iní sa po nich necítia dobre.

Pozn.: Zloženie potravín sa môže meniť. Preto z času na čas skontrolujte tiež výrobok, ktorý poznáte a jedávate.

V začiatkoch môže byť ,,kameňom úrazu" aj príprava jedla. Ak varíte a pečiete iba bezlepkovo, nemáte sa čoho obávať. Ak však kuchtíte tiež lepkáčom, je dôležité, aby ste pri príprave bezlepkových pokrmov používali kuchynské náčinie, ktoré nepríde do styku s lepkom. Platí to aj pre hriankovač, toustovač a fritézu. 

Lepok v kozmetike

Možno ste sa dočítali, že lepok sa nachádza v šampónoch, krémoch či telových mliekach. Tento môže predstavovať problém pre alergikov, celiatikom neškodí. Pozorný by sme však mali byť pri výbere zubnej pasty, balzamu na pery či rúžu. Pri každodennom používaní sa malé množstvá môžu dostávať do tráviaceho traktu a spôsobovať komplikácie.

Potravinové alergie

Celiakia je často sprevádzaná potravinovými alergiami. Zatiaľ ani odborníci nevedia čo ich vyvoláva. Podľa niektorých výskumov sa po konzumácii alergénu uvoľnia z porušeného čreva do krvi látky spôsobujúce zdravotné problémy. Podľa iného vysvetlenia môže potravinovú alergiu zhoršovať histamín, na ktorý sú celiatici náchylnejší.

Preto, ak sa váš zdravotný stav napriek bezlepkovej diéte nezlepšuje, navštívte alergológa. Ten odhalí prípadné potravinové alergie a poradí vám, ktoré potraviny z jedálnička vynechať, aby ste sa cítili lepšie.

Refrakterná celiakia (Refrakterné sprue alebo celiakia neodpovedajúca na liečbu)

je označenie vzácnej komplikácie postihujúcej malú časť celiatikov (1,5 až 5 %). Pri refraktérnej celiakii bezlepková diéta nepostačuje a nepredstavuje účinnú liečbu. Tenké črevo sa nehojí a príznaky i po roku dodržiavania prísnej bezplepkovej diéty pretrvávajú. Známe sú tiež prípady, kedy sa po vysadení lepku zdravotný stav pacientov krátkodobo zlepšil, no časom sa komplikácie opäť vrátili.

Pri liečbe refraktérnej celiakie je preto okrem diéty nevyhnutné tiež užívanie kortikosteroidov a imunosupresív. Lieky majú potlačiť reakciu imunitného systému a rozvoj ďalších komplikácií, medzi ktoré patrí kolagénové sprue, lymfóm či karcinóm tenkého čreva.

Kolagénové sprue

je rovnako ako refrektérna celiakia, ojedinelou komplikáciou. Je charakteristické tvorbou väzivových kolagénových vlákien pod sliznicou tenkého čreva. Tie obmedzujú vstrebávanie živín do organizmu. Podobne, ako v prípade refraktérnej celiakie i liečba kolagénového sprue  sú pri liečbe okrem prísnej diéty pacientovi podávané i lieky.

Zdroje:

  1. Refrakterní celiakie aneb když bezlepková dieta nezabírá. 2013. In:  Bezlepek.cz. Dostupne na :https://bezlepek.cz/2017/06/refrakterni-celiakie-aneb-kdyz-bezlepkova-dieta-nezabira/
  2. Zriedkavá forma celiakie súčasťou výskumu. 2018. In: Zriedkavé choroby. Dostupné na :https://www.zriedkavechoroby.sk/spravy/nadej-pre-pacientov-zriedkavou-formou-celiakie/
  3. Koniec trápenia s autoimunitným ochorením? Nový objav by mohol pomôcť tisíckam Slovákov! 2019. In: Vyšetrenie.sk. Dostupné na :https://vysetrenie.zoznam.sk/cl/1000648/1763871/Koniec-trapenia-s-autoimunitnym-ochorenim--Novy-objav-by-mohol-pomoct-tisickam-Slovakov-
  4. Racionálna diagnostika a liečba celiakie. 2009. In: Slovenská Gastroenterologické Spoločnosť. Dostupné na:https://www.sgssls.sk/data/publikacie/metodicke-listy/racionalna-diagnostika-a-liecba-celiakie.pdf
  5. Celiakie a potravinové alergie - kombinace, která ztrpčuje život. In: Bezlepek.cz. Dostupné na:https://bezlepek.cz/2017/02/celiakie-a-potravinove-alergie-kombinace-ktera-ztrpcuje-zivot/