Kedy je správny čas zaradiť do detského jedálnička lepok?

29.10.2020

Zavádzanie príkrmov je veľkým krokom nie len pre vášho drobčeka, ale tiež pre vás. Kedy však zaviesť lepok, ak ste vy alebo otecko celiatik?  Hoci názory odborníkov nie sú jednotné, existujú odporúčania, na základe ktorých tento článok vznikol.

Podľa názorov niektorých odborníkov existuje súvislosť medzi zavedením lepku do stravy dojčiat a vznikom celiakie. Napriek viacerým výskumom však neexistujú spoľahlivé údaje, ktoré objasňujú, v akom veku je najbezpečnejšie začať dieťatku podávať stravu s obsahom lepku.

Zavádzanie lepku do stravy skúmali nórski vedci

Tí sledovali viac ako 300 dojčiat, ktoré rozdelili do 3 skupín: 

  • 1. skupine drobcov bol lepok podaný pred ukončeným 5. mesiacom,
  • 2. skupine detí bol do stravy zavedený medzi 5. a 6. mesiacom,
  • 3. skupina dojčiat ochutnala pokrm s lepkom v 7. mesiaci. 

Z výsledkov výskumu vyplynulo, že celiakia sa rozvinula predovšetkým u detičiek z 1. a 3. skupiny. Faktom však je, že hoci u drobcov z 2. skupiny bolo prípadov menej, výsledky sa líšili iba v desatinách percenta. Keď odborníci vyhodnotili všetky údaje a faktory, dospeli k záveru, že zvýšené riziko rozvoja celiakie hrozí detičkám, ktorým bol lepok podaný po ukončenom 6. mesiaci života a ktoré boli dojčené dlhšie ako 12 mesiacov. 

Lepok a dojčenie

Neznamená to však, že dieťatko nemáte dojčiť. Práve naopak. Preto ak chcete s dojčením prestať skôr, ako drobec dovŕši 6 mesiacov, lepok by ste mali zaradiť v rámci prvých príkrmov (v 5. mesiaci), pokým dostáva aj materské mlieko.

Podľa odporúčania Európskej spoločnosti pre gastroenterológiu, hepatológiu a výživu (ESPGHAN) z roku 2008, nie je najdôležitejší konkrétny mesiac, kedy lepok zavádzate. Rozhodujúci je ochranný účinok materského mlieka, ktorý by mal zavedenie lepku sprevádzať. Odporúčanie totiž hovorí o tom, že riziko rozvoja celiakie je nižšie u detí, ktoré sú počas zavedenia lepku (i po zavedení lepku) dojčené.

Dieťatko s predispozíciou na alergiu na príkrmy

Gastroenterológovia odporúčajú zaviesť lepok do ukončeného 7. mesiaca i drobčekom s pozitívnou rodinnou anamnézou. Odkladať zavedenie lepku do vyššieho veku sa neodporúča. Výsledky istej rozsiahlej štúdie totiž preukázali, že ani u detičiek s predispozíciou na celiakiu nie je hlavným kritériom pre rozvoj ochorenia vek, v ktorom je lepok podaný.  Zavádzanie lepku deťom vo veku  od 4 do 6 mesiacov a drobcom vo veku od 6 do 12 mesiacov totiž viedlo k takmer rovnakému výskytu celiakie.

Pozn.: Závedenie lepku pred ukončeným 4. mesiacom a po ukončenom 7. mesiaci môže viesť okrem rozvoju celiakie tiež ku vzniku cukrovky 1. typu a alergie na pšenicu.

Čo si myslia pediatri

Na Slovensku prevládajú názory, podľa ktorých by malo dojčené dieťatko, aj drobček na umelom mlieku, pokrm s lepkom ochutnať medzi 6. a 7. mesiacom (najneskôr do ukončeného 7. mesiaca). Bábätku, ktoré dostáva materské aj umelé mlieko, by mal byť lepok podaný po ukončenom 4 mesiaci.

Najvhodnejšia je polievka zahustená troškou detskej krupice (1/2 až 1 kávovou lyžicou) alebo malým množstvom bezvaječných cestovín. Piškótam a detským sušienkam sa radšej vyhnite, môžu obsahovať vajíčka a veľa cukru.

Ako to teda vlastne je?

Ako som napísala hneď na začiatku, konkrétny mesiac, v ktorom by malo dieťatko ochutnať lepkovú stravu v súčasnosti nepoznáme. Isté však je, že po príkrmoch s obsahom lepku by sme nemali siahať pred ukončeným 4. mesiacom a nemali by sme ich tiež odkladať na dobu, keď drobec bude mať 8 a viac mesiacov. Ak počas objavovania lepku budete dieťatko dojčiť, určite nič nepokazíte. Práve materské mlieko pôsobí ako určitá prevencia pred rozvojom celiakie.

Zdroje:

  1. https://www.solen.sk/pdf/b9202992764c95b0263a7b651e3ae927.pdf
  2. Agostoni C, Decsi T, Fewtrell M a spol. Complementary Fe-eding: A commentary by the ESPGHAN Committee on Nutri-tion. https://journals.lww.com/jpgn/Fulltext/2008/01000/Complementary_Feeding__A_Commentary_by_the_ESPGHAN.21.aspx
  3. ČIERNA, I.,SZERKYOVÁ, D.: Celiakia u detí a adolescentov - diagnostocké postupy. In: Gastroenterologia pre prax. Recenzovaný, postrgraduálne zameraný odborný lekársky časopis. 17/2018, 173-177 s. ISSN 1336-1473