Letné tábory pre malých celiatikov

04.05.2019

Vybrať letný tábor pre drobca nie je jednoduché. Ak musíte zohľadňovať diétne obmedzenia, je to ešte náročnejšie. Pozrite sa na rekreácie, v ktorých vášmu pokladu zabezpečia nie len množstvo zábavy, ale tiež plnohodnotnú stravu bez lepku.

Stredné Slovensko

1. Tralaland v Trnavéj Hore

Charakteristika: podľa internetovej stránky organizátora je Tralaland označovaný za vlajkovú loď detskej rekreácie. Je to preto, že tábor poskytuje deťom oddych už 28 rokov, a tiež preto, že v ňom pôsobia umelci, lekári, športovci, pedagógovia i docenti. Má vlastný amfiteáter, ZOO, jazero a originálnu jedáleň. O maródov a pacientov sa stará tím lekárov z Národného ústavu detských chorôb v Bratislave, v kvalitne vybavenej táborovej ambulancii.

Ubytovanie: deti sú ubytované v dvojpodlažných chatách a v prízemných murovaných bungalovoch, v 4 a 5 posteľových izbách, so spoločným sociálnym zariadením.

Strava: je podávaná 6 krát denne. Raňajky sú servírované formou bufetových stolov. Okrem raňajok, desiatej, obeda, olovrantu a večere je súčasťou stravovania tiež ľahká druhá večera. Bezlepková strava je zabezpečená po predchádzajúcej dohode.

Doprava:  je individuálna. Drobca by ste mali priviesť v nedeľu popoludní na adresu: Tralaland, 966 11 Trnavá Hora. Tralalnd tiež nájdete pomocou súradníc: N 48°36.319 ; E0 18°56.917.

Cena: za ,,cyklón" trvajúci 12nocí/13 dní (od nedele do pondelka) zaplatíte 395 €

Vhodné pre deti vo veku: 8 až 13 rokov

Prihláška: vašu ratolesť môžete prihlásiť na: https://www.tralaland.sk/prihlaska-obcan.php

Internetová stránka: https://www.tralaland.sk/index.php?cmd=8&cmd2=16

Zdroj: https://www.tralaland.sk/
Zdroj: https://www.tralaland.sk/

2. Fantázia nemá hranice v Banskej Belej

Charakteristika: Zábavu, hry, súťaže a dobrodružstvá si deti užijú v kreatívnom tábore s názvom: ,,Fantázia nemá hraníc". Okrem tvorivých dielní na nich čakajú bohaté animačné programy, výlety, turistika či relax day, pri ktorom sa deti učia relaxovať. Ak máte doma internetového maniaka, určite oceníte, že wifi pripojenie tu nevyužívajú.

Ubytovanie: deti sú ubytované v originálne zariadených izbách s rodinnou atmosférou. Jedného turnusu sa zúčastňuje maximálne 35 detí.

Strava: je podávaná 6 krát denne. Raňajky sú servírované formou švédskych stolov. Súčasťou stravovania je tiež celodenný pitný režim. Bezlepková strava je zabezpečená po predchádzajúcej dohode.

Doprava: je individuálna. VilaBela sa nachádza v Banskej Belej, konkrétne: Banská Belá 188, 966 15 Banská Belá. Dňom nástupu je nedeľa.

Vhodné pre deti vo veku: 6 až 17 rokov

Cena: za 7 dní/6 nocí zaplatíte 210 €.

Prihláška: https://free-time.sk/detske-tabory/online-prihlaska-tabor-fantazia/

Internetová stránka: https://free-time.sk/detske-tabory/fantazia-nema-hranice/#program

Zdroj: https://free-time.sk
Zdroj: https://free-time.sk

Západné Slovensko

1. Vodný svet vo Veľkom Mederi

Charakteristika: V prostredí termálneho kúpaliska plného zelene strávia vaše ratolesti nezabudnuteľné chvíle počas šantenia vo vode, prechádzok, jazdy na koni, večerného opekania, kina či diskoték. Počas kreatívnych dielní a hodín angličtiny si troška oddýchnu, aby nabrali sily na súťaže a hry v prírode.

Ubytovanie: Deti sú ubytované v 2 až 5 lôžkových hotelových izbách s vlastnou toaletou i sprchou. K dispozícii majú tiež spoločenskú miestnosť, park a interiérové posedenie.

Strava: je podávaná 5 - 6  krát denne. Samozrejmosťou je celodenný pitný režim. Bezlepkovú stravu je potrebné vopred vyznačiť v prihláške.

Doprava: v prípade dostatočného záujmu zabezpečuje Vodný svet autobus, na ktorý môžu deti nastúpiť v  Bratislave, Trnave a v Nitre. Ak počet záujemcov nie je dostatočný, doprava je individuálna. Animátori sa na vášho drobca budú tešiť v Hoteli Royal Diamond na Jahodovej 17, vo Veľkom Mederi. Nástupný deň je nedeľa.

Cena: za 6 nocí/7 dní, ktoré váš poklad strávi v tábore, zaplatíte 210 €. Doplatok za bezlepkovú stravu je 20 €/ pobyt. Súčasťou ceny nie sú jazdy na vonkajších tobogánoch, ktoré však musí rodič vopred odsúhlasiť (10 jázd: 2,50 € + záloha za čipový náramok: 10 €)

Vhodné pre deti vo veku: 7 až 15 rokov

Prihláška: prihlášku si môžete stiahnuť na webovej stránke:  https://www.hotelroyaldiamond.sk/files/prihlaska_do_tabora.pdf. a po vyplnení ju zašlete na e-mail: taborvodnysvet@gmail.com

Internetová stránka hotela: https://www.hotelroyaldiamond.sk/vodnysvet.htm

Zdroj: https://www.hotelroyaldiamond.sk/
Zdroj: https://www.hotelroyaldiamond.sk/

2. Duchonkaland na Duchonke

Charakteristika: Táborová olympiáda, karneval, kúzelník, ale aj túry a výlety, streľba, tímové športy v prírode... To všetko, a o mnoho viac čaká na vašich drobcov v Duchonkalande. Na mieste, kde majú istotu, že s kamarátom alebo súrodencom budú bývať na spoločnej izbe. Zaujímavosťou je, že v tábore okrem zábavy venujú pozornosť tiež osvete voči šikane.

Ubytovanie: deti sú ubytované v 2, 3 a 4 lôžkových izbách s kompletným sociálnym zariadením.

Strava: je poskytovaná 5 krát denne, vrátane celodenného pitného režimu. Bezlepková strava je zabezpečená po predchádzajúcej dohode.

Doprava: je individuálna. Duchonkaland nájdete v Prašiciach (pri Topoľčanoch) ľahko, podľa súradníc: 48° 39' 56.9610064" N, 18° 4' 46.6620541" E. Nástupným dňom je piatok, sobota alebo nedeľa, v závislosti od turnusu. Termíny jednotlivých turnusov nájdete na internetovej stránke.

Vhodné pre deti vo veku: od 6 do 16 rokov.

Cena: Za 8 dní/7nocí zaplatíte 189 €.

Prihláška: https://tabory.duchonkaland.sk/letne-tabory-2019.html

Internetová stránka: https://tabory.duchonkaland.sk/

Zdroj: https://tabory.duchonkaland.sk/
Zdroj: https://tabory.duchonkaland.sk/

Východné Slovensko

1. Tábor v raji v Slovenskom raji

Charakteristika: Čistý vzduch Slovenského raja, bazén, elektrické skútre, jazdenie na koňoch a aquazorbing sú iba hŕstkou lákadiel detského Tábora v raji. V čistom horskom zdravom prostredí naberú vaše ratolesti energiu na úlohy, ktoré na nich čakajú po prázdninách.

Ubytovanie: je poskytované v penzióne, v 4 a 5 lôžkových izbách, ktorých súčasťou je toaleta a sprcha.

Strava: vrátane celodenného pitného režimu je zabezpečovaná 5 krát denne. Bezlepkovú stravu treba vyznačiť v prihláške.

Doprava: je individuálna. Presnú adresu vám poskytne cestovná kancelária, ktorá daný tábor organizuje. Deti nastupujú do tábora v sobotu.

Vhodné pre deti vo veku: 7 až 15 rokov

Cena: za 8 dní/7 nocí zaplatíte 169 €. Príplatok za bezlepkovú stravu je  16 € za pobyt a počítajte tiež s jednorázovým poplatkom 19 € za organizované aktivity.

Prihláška: https://www.primaleto.sk/menu/prihlaska/cmp/1/

Internetová stránka: https://www.letnetabory.sk/

Zdroj: https://www.letnetabory.sk/
Zdroj: https://www.letnetabory.sk/

2. Letný tábor Slovenského červeného kríža v obci Mlynčeky

Charakteristika: Máte doma budúceho lekára či zdravotnú sestru? Boli by ste radi, keby sa vaša ratolesť v tábore naučila niečo užitočné? Práve pre vášho potomka je stvorený tábor Slovenského červeného kríža. Na deti tam okrem hier, výletov  a zábavy čakajú tiež ukážky a nácviky prvej pomoci.

Ubytovanie: je zabezpečené v dvojlôžkových izbách so sociálnym zariadením, alebo v bunkách (pre 10 detí) so spoločným sociálnym zariadením.

Strava: je podávaná 5 krát denne. Zabezpečený je aj celodenný pitný režim. Požiadavku na bezlepkovú stravu je potrebné uviesť pri vypĺňaní prihlášky.

Doprava: je individuálna. Oddych na vaše deti čaká v  Dome H. Dunanta v obci Mlynčeky pri Kežmarku. 

Vhodné pre deti vo veku: 7 až 15 rokov

Cena: tábor sa koná 21. - 27. júla (od soboty do nedele) a jeho cena je 90

Prihláška: https://www.lubela.sk/evt_file.php?file=1161

Internetová stránka: https://www.lubela.sk/udalosti-v-obci/spravy/letny-tabor-sck-107sk.html

Zdroj: https://www.redcross.sk/dom_h_dunanta
Zdroj: https://www.redcross.sk/dom_h_dunanta

Česká republika

Univerzita pre príšerky, s.r.o. vo Veľkých skalinách

Charakteristika: Napriek prísľubu pokrmov bez lepku máte strach dať dieťa do tábora? Organizátori letného tábora Univerzita pre príšerky garantujú počas celého turnusu plnohodnotnú bezlepkovú stravu, pri ktorej deťom nebude nič chýbať. Tábor je inšpirovaný rozprávkou Príšerky, s.r.o. od štúdia Pixar.

Ubytovanie: deti sú ubytované v 16 menších chatkách. Toalety, sprchy a jedáleň sa nachádzajú v hlavnej budove.

Strava: bezlepková. V tomto prípade nie je potrebné nahlasovať bezlepkovú stravu vopred.

Doprava je zabezpečená z Českých Budějovic a z Prahy. V prípade individuálnej dopravy kontaktujte organizátora, ktorý vás poinformuje kam a kedy máte dieťa priviesť.

Vhodné pre deti vo veku: 7 až 15 rokov

Cenatábor trvá 15 dní a koná sa v termíne od 11. do 25. augusta. Cena je 2590 Kč. V prípade autobusovej dopravy je poplatok za dopravné 190 Kč z Českých Budějovic a 590 Kč z Prahy.

Prihláška: https://www.velkeskaliny.cz/prihlasky-letni-tabory-2019.html

Internetová stránka: https://www.velkeskaliny.cz/bezlepkovy-tabor-celiakie-letni-tabory-2019.html

Zdroj: https://www.velkeskaliny.cz/
Zdroj: https://www.velkeskaliny.cz/

Pravdou je, že pri písaní tohto článku som sa ,,zobudila" troška neskoro a niektoré tábory už majú plné kapacity. Napriek tomu verím, že zoznam vám pomôže pri výbere vhodného letného tábora, či už na tento rok alebo v budúcnosti.

So žiadnym z uvedených táborov nemám osobné skúsenosti. Informácie som čerpala z internetových stránok usporiadateľov. Preto si pred podpisom prihlášky radšej overte, či letný tábor naozaj spĺňa to, čo od neho očakávate.

Prajem vám krásne leto plné pohody, smiechu a radosti :)