Máme celiakiu! Ako to vysvetliť dieťatku?

10.11.2018

,,Dcérka má celiakiu" zaznel verdikt z úst detskej gastroenterologičky. Zostala som v šoku. Nevedela som si predstaviť ako budeme fungovať. Šialene som sa bála, ako to to moje malé zlatíčko zvládne. No dcérka to zvládla, s prehľadom! Lepšie ako ja. Tak hlavu hore, naši drobci sú úžasní, len im musíme dôverovať.

Našej slečne diagnostikovali celiakiu  pár dní pred jej narodeninovou oslavou. Všetko sme mali pripravené a tak sme občerstvenie ,,servírovali" tak, ako bolo v pláne. V deň 2. narodenín jedla lepok posledný krát. Bola malinká a tak bola zmena jedálnička bezproblémová.

Ak je však už vaša ratolesť staršia, miluje vianočku, Horalky či slané tyčinky, máte pred sebou výzvu. No kto tie naše poklady pozná lepšie ako my, rodičia? Zvládli sme ťažšie veci, zvládneme aj toto. Tak hlavu hore a poďme na to!

Vysvetľujte, ukazujte, pomáhajte

Naši drobci sú inteligentní. 2 - 3 ročné dieťatko dokáže situáciu pochopiť a akceptovať, ak mu informácie podáme správne. Predškolákovi a malému školákovi vysvetlite, že:

  • má veľmi citlivé bruško
  • problémy s kakaním a bolesti má preto, lebo chlebík, ktorý papá ocko či kamaráti v škôlke, je pre neho škodlivý. 

Ukážte drobcovi, ako vyzerajú klky v tenkom čreve. Vysvetlite mu, že:

  • klky sú dôležité, aby bol zdravý, silný a jeho telíčko mohlo rásť,
  • bežne používaná múka klky zničí a preto má problémy s bruškom,
  • že nový chlebík, pečivo, koláčiky a dobrôtky sú veľmi chutné a neublížia klkom ani brušku.
Tip: Klky tenkého čreva môžete nazvať liečivými červíčkami, ktoré sa starajú o to, aby mal drobec silu behať, hrať sa a vymýšľať nezbednosti.
Veďte dieťatko k tomu, aby konzumovalo iba známe jedlá.  Naučte ho, aby dobroty od príbuzných a kamarátov pred spapaním ukázalo vám alebo pani učiteľke. Vysvetlite drobcovi, že potraviny, na ktorých obale je obrázok preškrtnutého klasu môže pokojne zjesť, ostatné musíte skontrolovať, aby ho nebolelo bruško. Časom si dieťatko na to zvykne a samo za vami príde, ak dostane neznámu sladkosť.


Školákom môžete pripraviť zoznam obilnín, ktoré nesmú konzumovať. Vďaka nemu si budú vedieť sami skontrolovať, čo môžu spapať. 

Ak drobec ešte nevie čítať, môžete ho naučiť básničku.Nemusíte sa vyhýbať ani obedom v reštauráciách. U čašníka si však overte, či je pokrm bezlepkový a či nedošlo ku krížovej kontaminácii. Dieťatko uvidí, ako sa s obsluhou rozprávate o jeho jedle a bude to považovať za prirodzené. Keď sa začne mimo domu stravovať bez vás, overí si či je pokrm v poriadku, lebo ste ho to naučili.

Informujte rodinu, kamarátov, pani učiteľku...

Každý, kto sa s vašim drobcom stretáva by mal vedieť, že musí dodržiavať diétu. Vyhnete sa tak situácii, že hostia prinesú dobrotu, ktorú váš poklad nebude môcť ochutnať.

Naopak, ak sa na návštevu chystáte vy, ubezpečte hostiteľa, že bezlepkové občerstvenie donesiete so sebou. Príbuzným sa to páčiť nemusí, preto im navrhnite, že im radi poradíte s výberom surovín. Uistite ich tiež, že ani vám by predtým nenapadlo, že lepok môže byť v údeninách, zmrzline, čipsoch či v pudingovom prášku. 

Mládež v období dospievania


Čím skôr je dieťatku diagnostikovaná celiakia, tým ľahšie si na bezlepkovú stravu zvykne. Neraz sa však stane, že diagnózu gastroenterológ určí až v období dospievania, či v dospelosti. Väčšina dospelých pacientov sa diéte pod tlakom sebadiscipliny a zodpovednosti (za seba i rodinu) prispôsobí. Problém môže nastať u dospievajúcich detí. Tie už majú ,,vlastný rozum", veria, že každé ich rozhodnutie je správne a dospelí ničomu nerozumejú. 

Ak má váš budúci dospelák zdravotné problémy,  ktoré zmenou jedálnička vymiznú, bezlepkovú diétu pravdepodobne zakceptuje rýchlo. Ak je však váš adolescent bezpríznakový, je možné, že diétu dodržiavať odmietne. V tom prípade začnite pozvoľna:

  • pohľadajte odborné články popisujúce diagnózu a dôsledky nedodržiavania diéty a položte ich na stôl alebo posteľ v detskej izbe,
  • poproste gastroenterológa, aby vášmu potomkovi vysvetlil, že je nevyhnutné, aby  sa lepku striktne vyhýbal a upozornil ho aké ochorenia sa môžu vyvinúť ak bude diétu zanedbávať
  • ponúkajte mu alternatívy a nájdite spolu tie, ktoré mu budú chutiť.
  • naučte ho orientovať sa v zozname alergénov a v jedálnych lístkoch

Vysvetľujte. Nekričte, nezakazujte, netrestajte. Čím viac budete prikazovať, tým viac to váš pubertiak bude bojkotovať.

Doma sa vám možno podarí dohliadnuť na to, čo skonzumuje. Ak sa však sám nerozhodne dodržiavať diétu, počas pobytu vonku jeho stravu neustrážite. Je hrozné pozerať sa na to, ako si vaše dieťa ubližuje, no nebojujte s ním. Myslite na to, že je to iba obdobie, ktoré skončí a on pochopí, že s lepkom to nepôjde.