Na čo máte ako celiatik nárok?

17.10.2018

Keď som rozdýchala prvotný šok z diagnózy a dala sa do bezlepkového varenia a pečenia, pochopila som, že nový spôsob prípravy jedla nie je jediné, čo ma nemilo prekvapí. Zistila som, že ceny bezlepkových potravín sú niekoľko násobne vyššie. Nevešajte však hlavu, dá sa to zvládnuť.

1. Dietetické bezlepkové potraviny na predpis


Ak má váš drobec, alebo iný člen domácnosti diagnostikovanú celiakiu, má nárok na predpis bezlepkových potravín, ktoré môže predpísať:

  • gastroenterológ,
  • pediater,
  • obvodný lekár.

Pozn.: Pediater a obvodný lekár môžu dietetické bezlepkové potraviny predpisovať iba na základe ,,Ambulantného nálezu z gastroenterologického vyšetrenia", ktoré nesmie byť staršie ako 6 mesiacov.

Lekár vám bezlepkové potraviny môže predpísať na 1 až 3 mesiace. Množstvo potravín, ktoré si môžete v lekárni na základe lekárskeho predpisu vyzdvihnúť,  je limitované.

2. Peňažný príspevok na kompenzáciu zvýšených výdavkov na diétne stravovanie


Ako celiatik máte tiež nárok na peňažný príspevok na kompenzáciu zvýšených výdavkov na diétne stravovanie. Výška príspevku, ktorý vám bude mesačne vyplácať Úrad práce sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR), je 40,48 EUR

3. Preukaz fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím


Osobne si myslím, že v prípade drobcov preukaz veľmi neoceníte. Ak však máte doma študenta, môže vďaka preukazu ŤZP využívať zľavy na cestovanie, lacnejšie lístky a vstupenky na kultúrne podujatia, či výhodnejšiu kúpeľnú liečbu.

Zdroj: Webová stránka Ministerstva zdravotníctva SR a Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny